Skocz do zawartości

Sonda do wykrywacza dynamicznego[Motion]


ALL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam konstruktorów, amatorów i poszukiwaczy.
Oto schemat sondy[symetrycznej] przeznaczonej do wykrywacza dynamicznego [motion].W zasadzie nie różni się od sond przedstawionych przeze mnie we wcześniejszych postach.Jedyną zmianą jest liczba zwoji, oraz częstotliwość na jakiej pracuje cewka odbiorcza i cewka nadawcza.Róznica zestrojonych cewek wynosi około 1KHz[nie nadaje się do Fishera 555].Cewka nadawcza pracuje
na F=5,5KHz a odbiorcza na F=6,5KHz.
Jakie są zalety tej sondy:
Łatwiej jest ją zrównoważyć,bardziej odporna na zakłócenia mniejszy wpływ gruntu.
Ma większe rozproszenie pola elektrycznego,a więc bardziej czuła na metale, szczególnie kolorowe.
I co najważniejsze większą dynamikę rozrównoważenia przy zbliżaniu metalu.
Do tej sondy budując wykrywacz dynamiczny można podłączyć układ dopalacza.
A przy okazji.
Odpowiem na kilka pytań związanych z budową Fishera 555.
Tak można podmienić CD 4017 na CD 4022.Lepsza praca.
Wszystkie układy scalone powinny mieć podstawki precyzyjne.
Najlepiej jest zastosować jako T1 i T2 tranzystory BF 196 lub BF 193 o małym współczniku wzmocnienia ok.50 dobrze je jest sparować +-5.
Kondensatory C9 i C10 dobrane +-1nF na napięcie 250V.
Wszystkie cztery przewody w kablu zasilającym sondę w indywidualnym ekranie.
W czsie montażu i uruchomiania układu zamiast potencjometru 10k czułość", wstawić prowizorycznie rezystor 470ohm.
I najważniejsze, po skończonym montażu umyć dobrze płytke od strony lutowań.Najlepiej jest umyć płytkę rozpuszczalnikiem nitro.
DZIĘKUJE ZA WSPÓŁPRACE PRZY OPRACOWANIACH SOND ORAZ UKŁADU FISHERA 555 FIRMOM
LOKTANS" Z LUBLINA
DEMET" Z GORLIC
ORAZ WALDKOWI SWaldek"
Pozdrawiam życzę udanych konstrukcji ALL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!
podoba mi sie ,że kolega All podaje schematy prostych konstrukcji dla amatorów. Każdy też kiedyś zaczynał od najprostszego wykrywacza na kiju. Dla fanów" zachodniego sprzetu musze napisać ,ze inżynierowie White'sa, Tesoro i Minelaba tez musieli się swojego fachu uczyć ( bo z mlekiem matki to znajomości wykrywaczy nie wyssali ;) ).Do dziś pamiętam swój pierwszy wykrywacz złożony z trzech germanowych (!!) tranzystorów TG50,to było coś ....
Satysfakcja z samodzielnie złozonego wykrywacza jest zawsze niepodważalna i jeśli tylko ktoś ma ochotę zrobić sobie detektor to niech walczy dzielnie , trzymam kciuki i służę pomocą ( tylko telefoniczną bo mój net słabo chodzi :)
Chciałbym natomiast z drugiej strony wtrącić ( ale naprawdę bez złośliwosci, tylko i wyłącznie dla rozpowszechniania obiektywnej wiedzy )że w polskim środowisku kopaczy pokutuje kilka mitów, a podstawowy to legenda kilku konstrukcji z lat 70 (?), drugi zaś to mit o niebotycznych zasięgach niektórych wykrywaczy .
praw fizyki się nie zmieni ani nie ominie :)
pozdrawiam
nikt czyli RUTUS




Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.A więc niech to będzie krótka dyskusja na argumenty.Również nie ma tu z mojej strony krzty złośliwości.
Ale niektórzy produceńci próbują wykreować nowe mity,jakoby
samo włożenie mikroprocrsora do wykrywacza robi z niego nie pokonaną maszyne.Już kilka razy w swoich postach pisałem,że w żadnym wykrywaczu mikroprocesor nie bierze udziału w analizie sygnału.W wykrywaczach nawet najbardziej rozbudowanych wszystko to obróbka analogowa.Reasumując od kilkudziesięciu lat nic się nie zmieniło w technice budowy wykrywaczy,doszły tylko wyświetlacze ciekło krystaliczne,nowa klawiatura.Stosując układy cemos zmniejszono pobór prądu.POZDRAWIAM ALL.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

All, koniecznie musisz odświeżyć poglądy ponieważ już drugi raz wprowadzasz ludzi w błąd. W zdecydowanej większości mikroprocesorowych detektorów, procesor wstawiony jest właśnie po to aby prowadził całkowite przetwarzanie sygnału. Dalszym krokiem jest stosowanie specjalizowanych układów DSP (Digital Signal Processing)i te mimo wysokiej ceny też są już od dosyć dawna stosowane. Pierwszym z brzegu detektorem z całkowicie mikroprocesorowym przetwarzaniem sygnału jest właśnie RUTUS. Składa się on z mikroprocesora i układów peryferyjnych. Mikroprocesorów nie stosuje się dlatego, że taka jest moda, tylko dlatego, że tak jest lepiej łatwiej i taniej. Zawsze znajdą się faceci (jak Ty czy ja), którzy projektowanie detektorów będą traktować jako pewnego rodzaju sztukę, ale życie pędzi i ma swoje prawa. Osobiście stwierdzenie dobry detektor" stawiam zdecydowanie najwyżej a dopiero potem może być mikroprocesorowy detektor" jeśli spełnia warunek zawarty w pierwszej części zdania. Pozdrawiam
Mrand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!
Fakty są niestety bezlitosne i od lat 70-tych w dziedzinie projektowania detektorów zmieniło się bardzo dużo.
Po pierwsze zdano sobie na świecie sprawę ,ze detektory statyczne mają stanowczą wadę a mianowicie reagowanie na grunt w pracy z dyskryminacją ( bo grunt maskuje przedmioty !! ), co powoduje,że albo szukamy bez dyskryminacji ( i kopiemy wszelkie śmieci - a tym samym mamy mniej interesujących znalezisk) ,albo w trybie z dyskryminacją musimy trzymać sondę na stałej wysokośći nad ziemią - co daje efekt ten sam, że w rzeczywistości pomijamy część znalezisk.Większa część użytkowników nawet nie zdaje sobie sprawy z tego że ich wykrywacze pomijają monety i inne drobne przedmioty ( bo w powietrzu ciągnie boratynkę 25 cm - to pewnie w ziemi też )detektor statyczny ma po prostu pewną realną granicę z jakiej jest w stanie wyciągnąc przedmiot z ziemi i nic tego nie zmieni nawet zasięgi w powietrzu na monetę rzędu 50cm. Z tego powodu ktoś wpadł na pomysł detektora dynamicznego - czyli posiadającego odpowiednie FILTRY - czyli podzespoły detektora które filtrują odpowiednie częśtotliwości tak aby stłumić sygnały pochodzące od gruntu a uwypuklić sygnały pochodzące od małych przedmiotów.Prawdziwy detektor dynamiczny ZAWSZE będzie skuteczniejszy od statycznego w prawdziwych poszukiwaniach na polu ,gdzie celem poszukiwań będą drobiazgi typu monety itp - takie są prawa fizyki.
Kolejnym krokiem rozwoju detektorów są detektory wieloczęstotliwościowe które jednocześnie emitują dwie lub więcej czestotliwosci i jednocześnie odbierając tych kilka częstotliwości mogą jeszcze skuteczniej zmniejszyć efekt maskowania przedmiotów przez grunt.Konia z rzędem temu kto przy współczesnym poziomie dostępności i wysokich mozliwosciach mikroprocesorów bedzie usiłował zrobic taki detektor wyłacznie w technice analogowej.
Tak więc zmieniło się bardzo dużo tylko w Polsce w większosci przypadków nowoczesne koncepcje nie są stosowane.
Co do zastosowania mikroprocesorów to oczywiscie samo wciśnięcie mikroprocesora do g.....nej konstrukcji bata z niej nie uczyni ( patrz mikroprocesorowy BFO z którejś Elektroniki Praktycznej) ale zastosowanie mikroprocesorów daje wiele zalet których nie mają rozwiązania analogowe. Przetwożony sygnał analogowy na cyfrowy z odpowiednią rozdzielczością jest doskonałym materiałem do matematycznej obróbki.A co policzone zgodnie z wzorami matematycznymi to prawdziwe w 100 %.otrzymujemy lepszą dyskryminację ( filtry realizowane cyfrowo mają IDENTYCZNE parametry w każdym kanale czego nie można powiedzieć o konstrukcjach analogowych.)ponadto takie filtry mają dziesiątki razy większą dynamikę niż analogowe.
W każdym razie bezsprzecznie są wykrywacze całkowicie realizujące analizę sygnału w formie programowej za pomocą mikroprocesora i to nie tylko mój detektor ale takze konstrukcje firm światowych.
pozdrawiam
nikt czyli RUTUS.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Nikogo nie próbowałem urazić , jeśli tylko ktoś ma ochotę , i czas to powinien sam sobie zrobić wykrywacz.
Sam pierwsze konkretne trafienia miałem na wykrywaczu na kuli , koncepcja wyssana z palca" , sonda 35 cm - duża bo skrzynki i hełmy głęboko siedzą - frajda znalezienia czegoś własnym wykrywaczem jest niezapomniana.
Dlatego trzymam kciuki za każdego kto robi własny detektor.
A wtrąciłem się niezaproszony do tego wątku bo naprawdę mało się pisze i mówi o cechach poszczególnych wykrywaczy, który do czego , i jakie który ma wady.
przepraszam za zamieszanie.
RUTUS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
schemat wykrywacza dynamicznego mozna znalezc tu:
http://mikaml.narod.ru/
To Volksturm SS zbudowalem go (choc na innych, gorszych elementach i innej plytce) i dziala nawet niezle. Boratynki kopie tam gdzie juz szukalem wiele razy poprzednim sprzetem. Teraz zbuduje cewke od ALLa i moze jeszcze dopalacz i zobaczymy co z tego wyniknie
Dziekuje i pozdrawiam
kucek
ps serdeczne podziekowania dla ALLa za to ze chce sie podzielic z nami, amatorami swoja wiedza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich !
Mam pytanie do ALL-a. Panie Aleksandrze, który ze schematów byłby dobry do tej cewki? Czy może to być np. BANDIDO II uMax", Jakiś inny fisher, czy może ten Volksturm" ?
A co do poprzednich wywodów odnośnie procesorów, to ja i wielu mi podobnych kolegów-elektroników-zapaleńców może sobie pozwolić na zrobienie wykrywacza w technice analogowej. A mikroprocesor to już trzeba najpierw zdobyć, później zaprogramować( i mieć odpowiedni program), a jak jest to w SMD, to już zaczyna się jazda...
Widziałem bardzo niedawno konstrukcję wykrywacza z polskiego Radmor"-a. Stara dość. Mała płyteczka, parę elementów zewnętrznych (SMD), jeden wielki powierzchniowy scalak, i to wszystko...
Nie miałbym szans zrobić takie coś. A jak bym miał scalaczka, to już mam niejako wykrywacz, bo to jest wszystko...
Pozdrawiam...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Sonde którą przedstawiłem [symetryczna] można zastosować do każdego z tych schematów.W przypadku układu koncentrycznego cewek,należy zmienić jedynie konfiguracje połączeń a pozostały układ sondy zostaje bez zmian.Można też zmienić F np.nadawcza F=9KHz a odbiorcza 10KHz.W przypadku układu symetrycznego nie wymagane jest ekranowanie,ale w układzie koncentrycznym dobrze jest zaekranować tylko cewkę odbiorczą.POZDRAWIAM ALL.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co zrobić z fantem, że wszystkie te cewki narysowane przez Pana są symetryczne - mają dwie końcówki i masę - razem trzy końce? Masę nie podczepiać nigdzie, czy jak?
Na wszystkich tych schematach jest połączenie do wej/wyjścia układu elektronicznego i do masy. Co robić z pozostałą drugą końcówką? Czy jedna z nich to będzie nasza masa, a druga to ta gorąca". A masę - punkt wspólny cewek pomijamy?
Pozdrowionka...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Szukam schematu Fischera 555. Niestety na stronie http://www.wykrywacz.to2.pl/s1.htm nic nie ma :( W archiwum jak do tej pory znalazłem dokładny opis wykonania sondy, rozklad elementów i zgrabnie wykonaną płytke przez jednego z forumowiczów :)Proszę o pomoc....Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!
Teraz wszystko prawie" pasi. Cewka nadawcza już ma swoje miejsce. A co zrobić z cewką odbiorczą? Ona też ma punkt wspólny - masę, i dwie końcówki uzwojeń bifilarnych. W układzie nadajnika jeden kluczujący tranzystor został zastąpiony dwoma- podwoiło się napięcie na ceweczki nadawcze i obydwie połówki symetryczne" mają połączenia. A co zrobić z cewką odbiorczą? Chyba zrobię sobie taki jeden układ i zobaczę co chodzi lepiej - Fisher 555" czy ten Tesoro Bandido".
Panie Aleksandrze. Zrobiłem w swoim 555 przeróbkę - ta dioda zenera 8V2 lub 2x3V9 - nie podłączyłem jej, nie ma ograniczania napięcia w dół. Na wyjściu generatora jest o wiele wyższe napięcie. Nie zauważyłem złych wpływów na sam układ. Zresztą cała elektronika jest zasilana z przetwornicy 2x15V. Czy tak może być?
. I jeszcze jedno. Co to jest na schemacie za symbol - kółko przekreślone w środku? To jest normalnie symbol żarówki, a tu?
Pozdrawiam......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carpet ! A może masz inny/lepszy schemat czy co? Ja mam do tego wzór płytki PCB i rozkład części, Ale na schemacie pisze CD4066, a to nie przełącznik! Zapewne to jest IC4. A nie wiesz co to za oznaczenia literkami w kółkach A, B, C, D, E. I w dodatku nie ma wszystkich części do tego w TME i Elfie! Czy jest sens to robić, mając FISHER-a 555? Robiłeś to może? Na razie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Jesli w elektronice wykrywacza będzie pracował dopalacz" czyli układ cewek nadajnika symetryczny,a wejście części odbiorczej nie jest symetryczne.To należy wykorzystać dwa skrajne końce cewki odbiorczej, pozostawiając środek nie podłączony.Dobrze jest wtedy zaekranować cewkę odbiorczą np. grafitem,ale nie koniecznie.Sonda którą opisałem w tym post, nie zda egzaminu w układzie wykrywacza Fisher 555.
ZASILANIE.Trudno mi uwierzyć, że zasilając układ F 555 napięciem 2x 15 Volt nic nie zostało uszkodzone.Najlepiej gdy będzie on zasilany napięciem 2 x 9 Volt.Ale jeśli pracuje poprawnie to można eksperymentować.W każdym bądź razie jedyną stabilizacją w układzie [F 555]jest stabilizacja amplitudy nadajnika,i jeśli rezygnujemy z diod zenera [2x 3,3v]w nadajniku,to mogą być problemy ze stabilnością pozostałego układu.Pozostańmy przy wersji oryginalnej zasilania.A te kółka na schemacie to faktycznie klucze analogowe CD 4066 pracujące e detektorze fazy. POZDRAWIAM ALL.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając posty niektórych użytkowników mających na celu obniżenie wartośći pracy ALL-a odnoszę wrażenie że chodzi tu o kase. Tak jakby Ci użutkownicy chcieli powiedzieć Nie męczcie sie nad zrobieniem tych wykr. bo satysfakcja ze znalezisk bedzie niewielka, idzcie lepiej i kupcie gotowy wykrywacz"..... tak ja to odbieram. Łatwo jest negować, trudniej bezinteresownie pomagać tak jak to robi ALL i SWaldek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Ci którzy tak bardzo prubujecie ośmieszyć pracę ALL-a i SWaldka; nie martwcie sie, sprzedaż waszych wykrywaczy przez to wam nie spadnie. Ci co chcą sami zrobić wykrywacz to i tak go zrobią. Jeszcze raz dzieki ALL-owi i SWaldkowi za pomoc okazywaną nam konstruktorom-amatorom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !
. A jednak fakt. Z 12V przetwornica izolowana galwanicznie(prod. MERAWEX) daje bardzo stab. napięcie wyjściowe 2 x 15 V. Ona pracuje w stabilnie w zakresie 5,5 - 70 V napięcia wejściowego. Przy pracy cicho" pobiera prąd w granicy 120 mA ; Jak na głośnik i w momencie znalezienia czegoś wzrasta do 180-190 mA. Zas. akku 0,8Ah/12V. Starcza na kilka dni chodzenia. A później ładowarka... Czytałem, że przy wzroście amplitudy (diody zenera) poszarpie się amplituda. W pierwszym układzie faktycznie, 9,5 V i już się gubił. Ale w tym drugim bez klucza CD 4016 w/g SWaldka nie ma problemu. Amplituda jest bardzo ładna. Następny model mam zamiar zrobić w obudowie wielkości dużego portfela z bateriami - zas. 2X bat. 6F22. Pobierany prąd będzie ok. 20 - 30 mA/szt.
> Przeczytałem gdzieś na forum, że wykr. dynamiczny ma mniejszy zasięg w ziemii i jest nim ciężej namierzyć fanta. Duża jest ta różnica? Może nie opłaca się go robić?
. Pozdrawiam...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Ja zrobiłem już sondę do fischera 555 wg opisu pana ALL-a, poskładałem już mojego fishera i nic! gdzie jest problem ? U mnie ma pinie 12 cd 4017 jest 12.5 khz a powinno być okolo 500hz. Czy wobec tego żle( niestarannie) wykonałem moją sondę?
PS. Proszę o porady do odpalenia mojego fischera 555.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie